Преди 50 години Pink Floyd започват записите на шедьовъра "Wish You Were Here"

Преди 50 години Pink Floyd започват записите на шедьовъра
6 Януари 2025

Преди точно половин век, на 6 януари 1975-а година стартират звукозаписните сесии на един от най-великите албуми в творчеството на британските легенди Pink Floyd, а и в историята на музиката като цяло - "Wish You Were Here".

Когато David Gilmour, Roger Waters, Richard Wright и Nick Mason влизат в Abbey Road Studios през първата седмица на 75-а, за да започнат работа по деветата студийна творба на групата, момчетата са поставени пред голямо предизвикателство - да оправдаят очакванията след огромния успех на предишния им "The Dark Side Of The Moon", превърнал се в един от най-големите хитове на десетилетието. Записването на наследника му няма да бъде лесно, особено с албума, който все още е в класациите на Billboard... Вдъхновен от материали на бандата, композирани по време на изпълнения в цяла Европа, "Wish You Were Here" е записан в различни сесии в известното лондонско студио като основен текстописец е Waters. Част от него е безсмъртната "Shine On You Crazy Diamond", посветена на бившия вече член на бандата Syd Barrett, който страда от психични проблеми и случайно прави импровизирано посещение точно когато инженерът Brian Humphries изглажда окончателния микс на "Shine On...". Тогава Syd е толкова променен, че другите първоначално не го познават – с обръсната глава и вежди. Roger чувства болка, виждайки приятеля си толкова изгубен, толкова откъснат, толкова далеч от заобикалящия го свят. Това е и последният път, в който членовете на Pink Floyd го виждат (05.06.1975г.).

Смята се, че "Wish You Were Here" е песен за тази умствена неспособност, за отказът да се ангажира с реалността, почит на Waters към по-добрите дни на Barrett. Въпреки това, в документалния филм The Story of Wish You Were Here, Gilmour и Waters отделно описват основната тема в оригиналната концепция като призив да присъстваш в собствения си живот и да освободиш себе си, за да живееш истински. Gilmour обаче признава, че никога не изпълнява композицията, без да си спомни Syd Barrett. По-късно Waters добавя, че песента все пак е отворена за интерпретация. "Wish You Were Here" започва с далечна акордова прогресия от 12 струнната акустична китара на Gilmour, обработена, за да звучи така, сякаш се чува от радио на автомобил. Когато прозвучава втората китара, разликата между двете е в остър контраст. Втората китара е силна и ясна, а първата е само призрак, бледа сянка от онова, което е звучало при първоначалния запис.

И така... издаден на 12 септември, въпреки че първоначално получава смесени отзиви от феновете, "Wish You Were Here" има страхотен търговски успех, а звукозаписната компания EMI не успява да издаде достатъчно копия за да отговори търсенето. Аплодиран от критиците, в последствие той става част от класацията на списание Rolling Stone с "500-те най-велики албума на всички времена", а Richard Wright и David Gilmour признават, че това е любимата им творба на Pink Floyd.

Прочетете още