Хелоуин (31 октомври) се отбелязва в много краища на света, но най-голяма популярност има в САЩ. Там празникът има своето начало през 19-ти век. Днес повече от половината американци всяка година украсяват къщите си за Хелоуин, а децата се преобличат в страшни костюми и звънят от врата на врата, събирайки бонбони. Ако стопанинът откаже да им даде, те му измислят пакост за наказание. Това забавление е известно като „почерпи или ще ти напакостя” (trick or treat). Няма обаче по-класически образ за Хелоуин от този на светещата издълбана тиква, поставена на прозорец или до входа, създавайки атмосфера на празника. Произходът на тиквения фенер може да се проследи векове назад, до традициите на Стария свят в страни като Ирландия, Англия и Шотландия.
► Родното място на Хелоуин е Ирландия. Празникът, който е келтски, е пренесен в САЩ от ирландските заселници, малко след откриването на континента. Келтите го наричали Самхайн и го чествали по време на жътва.
► Свързва се с католическия християнския ден на Вси светии, който се чества именно на 31 октомври. Произходът на самото име идва от различните назавания, като Hallowmas, All Hallows, и All Hallows’ Eve. Последното название, ‘навечерието на всички свети’, е било съкратено в крайна сметка до Halloween, както се нарича и до днес.
► Символиката на светещата тиква, е да плаши лошите духове, които излизат в нощта на Вси светии. Всеки, който напуска дома си, трябва да носи такъв фенер, както и да окачи един пред къщата си, за да не влизат злите сили вътре. Ако все пак някоя влезе, идва ред на подкупването ѝ със сладкиши – trick or treat.
► Според легендата тиквата на Хелоуин е свързана с историята на един селянин на име Джак ковача или Стиснатия Джак и оттам тиквеният фенер се нарича Джак о лантърн (jack o lantern) или Светещият Джак .
► Хелоуин е вторият най-печеливш от икономическа гледна точка празник след Коледа. На този ден в Америка, всяка година се купуват 2 400 000 килограма лакомства.