
Великият рок музикант и композитор, съосновател на Pink Floyd Роджър Уотърс е роден на 6 септември 1943 г. и днес става на 77 години.
Той става автор на популярните песни на групата, както и основен лидер след напускането на Сид Барет през 1968 г.. Впоследствие постигат световен успех с концептуалните албуми The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals и The Wall. Въпреки че основният инструмент на Роджър Уотърс е бас китарата, той също експериментира със синтезатори, използва ритъм китари в записите и концертите. На фона на творчески различия, Уотърс напуска Pink Floyd през 1985 г. и започва съдебна битка с останалите членове, за бъдещото използване на името на групата и техни материали. Спорът е договорен в съда през 1987 г., и изминават близо 18 години, преди той отново да свири с Pink Floyd.
Известно е, че Floyd са една от най-успешните и влиятелни рок групи на всички времена! Продали са повече от 250 млн. албума в цял свят. Една от онези групи, за които е много трудно да се говори в минало време... Текстовете им са невероятно дълбоки, с послания, които будят размисъл - пример за творци, които проправят пътя в неизследвани посоки и не се боят да създават нови музикални форми. Едва ли има човек, роден през втората половина на 20 век, който да не знае за легендарния албум The Wall (1979), по който сър Алън Паркър създава шедьовъра "Пинк Флойд Стената".
► Pink Floyd се превръща в една от най-успелите банди в света, след издаването на The Dark Side Of The Moon през 1973. Албумът се превръща в този с най-дълго присъствие в класациите Billboard - до 1987 – общо 741 седмици. През годините творбата се завръща там и през пролетта на 2020-а прави нов рекорд, ставайки първият албум с 950 седмици в чарта Billboard 200.
► През 1983 излиза последният албум на групата, в който Роджър Уотърс присъства (The Final Cut). Той напуска бандата малко след издаването на албума. Творческо напрежение между Уотърс и Гилмор е причината за раздялата им. The Final Cut много често бива определян като соло албум на Уотърс, тъй като той пише всички песни, а Гилмор има твърде малко вокали. Във времето двамата нямат никакъв интерес да се събират, но правят изключение за един концерт (Live 8) през 2005. На концерта свирят класики като “Breathe” и “Wish You Were Here”.
► През 1996 г. Роджър е включен в Залата на славата на рокендрола като член на Pink Floyd.
► През 2004 децата, които пеят припева в “Another Brick In The Wall (част 2)”, вече пораснали, решават да поискат възнаграждение за труда си и отиват в съда, изисквайки изпълнителски права. Делото е неуспешно, но можем да ги разберем. Сингълът “Another Brick In The Wall (част 2)” е най-успешния проект на бандата, а песента оглавява класацията Billboard Hot 100.
► През 2010 г. Роджър стартира световното си турне The Wall Live, което включва цялостното изпълнение на The Wall. По време на това турне, в O2 Arena в Лондон на 12 май 2011 г., Гилмор и Мейсън (единствените останали членове на Пинк Флойд) отново се появяват с Уотърс, Гилмор изпълнява „Comfortably Numb“, а след това двамата се присъединяват към Уотърс за „Outside the Wall“.
На 30 август 2013 г. Роджър Уотърс дойде в София с The Wall Live! Един от най-впечатляващите концерти, които са се случвали в България. Близо 5 години по-късно, на 4 май 2018-а година, на десетата годишнина на Радио 1 Рок Роджър се завърна отново в България с турнето му Us+Them.
Соловата кариера на Уотърс включва 4 студийни албума The Pros and Cons of Hitch Hiking (1984), Radio K.A.O.S. (1987), Amused to Death (1992) и дългоочакваният Is This The Life We Really Want, който излезна през 2017 година и бе първият рок албум на Роджър от 25 години насам. А на 2-ри октомври, на музикалния пазар ще се появи най-новият концертен албум/филм на легендата от Pink Floyd - Us + Them, хронифицирайки едноименното му световно турне 2017-2018.