Медузите в Черно море, опасни или не

Медузите в Черно море, опасни или не
Снимка: scienceyoucanlove
3 Август 2016

Медузите са безгръбначни животни от тип мешести, обитаващи солените води. Появили се преди повече от 700 милиона години, те са сред първите многоклетъчни животни. Имат тяло подобно на диск, по ръба на който са разположени пипала. Медузата се придвижва чрез периодично свиване и отпускане на тялото. Нервната система на медузите им позволява да усещат и да реагират бързо на външни дразнения като светлина и миризми. Хранят се със зоопланктон или малки рибки. В морето трябва да се избягват, защото изпускат отрова, която дразни кожата.

Снимка: oceansoftheworld

По света съществуват близо 70 вида изследвани медузи. Те имат най-различни форми и цветове. Диаметърът на някои видове може да надвиши два метра.
В Черно море най-често срещани са (Aurelia aurita), (Rhizostoma pulmo) и колонизиращата водите през последните години (Mnemiopsis leidyi).

Малката медуза (Aurelia aurita) е широко разпространен вид в Черно море. Обикновено не надминава 10-15 см в диаметър, но рядко достига и до 40 см. Тялото й е млечнобяло, полупрозрачно, с множество радиални канали, които започват от центъра на диска и се насочват към периферията. В центъра се намира устното отверстие. По ръба на тялото с форма на чадър има множество ресни – пипала. Тя трудно се съпротивява на водните течения, които я отнасят в различни посоки.

Снимка: dailynewsstop

Голямата медуза (Rhizostoma pulmo) е също често срещана в Черно море. Достига средно 15 – 20 см, но понякога и до 60 см в диаметър. Различава се от малката медуза не толкова по размери, колкото по форма и дължина на устните рамена. В центъра на диска от долната страна се образува възвишение, което виси надолу. Тялото й е по-силно изпъкнало отгоре. Голямата медуза се храни с микроорганизми. Тя плува както малката – чрез свиване и разпускане на тялото.

Снимка: oceanuslove

Чужди организми, наподобяващи медузи, като например гребеновидната медуза (Mnemiopsis leidyi), успяха да се заселят и да започнат да се размножава във водите, бедни на риба.

"Нашественик” в Черно море е гребеновидната медуза Mnemiopsis leidyi, която изяжда планктона и се размножава невероятно бързо. През 2005 година Европейската агенция за околна среда представи доклад, че гребеновидната медуза, дошла в Черно море чрез отпадната вода на корабите, представлява на места 90 процента от цялата биомаса.

Снимка: jaydeepsealife

Видовете медузи, които обитават Черно море, не са опасни. Контактът с тях причинява алергични реакции на кожата, предизвикани от слуз, която се отделя от пипалата им. Те отделят веществото серотомин, а също и таласин (предизвикващо сърбеж) и конхестин (усилващо действието на таласина, предизвикващо алергична реакция). Предизвикват парене на кожата, обриви и в по-редки случаи появата на мехури. При опарване от медуза мястото се промива със солена морска вода. Чешмяната не е подходяща и може само да влоши положението. От поразеното място веднага се премахват всякакви остатъци от слуз, но не с ръце, за да не бъдат опарени и те. Най-добре е прилепчивото вещество да бъде избърсано и подсушено добре. Това е достатъчно, освен ако няма предизвикана тежка алергична реакция.

През последния сезон излезе информация за появата на нов вид медуза в Черно море. Тя е пареща и отровна, влязла е през Босфора от Средиземно море. Този вид средиземноморски отровни медузи предизвикват парене и силна болка, дори и парализа, когато се докоснат до човешката кожа. Заради мекотелото не малко турски плажове останаха затворени през миналото лято. Учените за сега не могат да прогнозират дали и кога новият вид ще се разпространи и по родните брегове, но подобен риск съществува.

Тагове: Интересно

Прочетете още